O nás - About us

Chovatelská stanice z Višňového květu byla založena v roce 1998 paní Marií Voráčková, která odchovala vyrovnané vrhy A (2003), B (2006) a C (2008). Na jaře roku 2010 byla CHS darována a přepsána na slečnu Alenu Svačinovou.

The kennel z Višňového květu was founded in 1998 by Mrs. Marie Voráčková who bred balanced litters A (2003), B (2006) and C (2008). In spring in 2010 the kennel was donated and rewritten to Miss Alena Svačinová.

Alena Svačinová

S barzoji jsem se prvně setkala na podzim roku 2008 u paní Voráčkové. Pravda předtím jsem je jako malá ještě párkrát zahlédla, ale nijak mě nezaujali. Na podzim měla paní Voráčková v ohradě štěňata a tak jsme se nějak dali do řeči a já jí je pomohla nafotit a dát na net inzeráty, seznámila jsem se s Gajou a Audrey na sadě, i jsem ještě stihla vidět několikrát Ňušu, než byla vrácena zpět chovatelce Blance, od které jsem si ji po téměř roce koupila.

Ale zpět k barzojům. V té době jsem moc moc chtěla dalšího psa k naší Betynce, neb ta se sama nudila a věděla jsem, že mi to doma neprojde, ale tak jsem alespoň Betynku za ostatními psy brala. Hrála si se štěňaty a já začala přicházet barzojům na chuť. Jejich vzhled mě zprvu nijak nezaujal, bylo to nohaté a hubené a kdybych takového psa měla, tak to bude při mé figuře vypadat jak když mu nedávám nažrat, ale čím víc jsem je poznávala tím víc si mě získávali svojí povahou, která je jedinečná oproti jiným plemenům. Barzoj je mazel, elegán, citlivka, herec, stvoření s citlivou dušičkou, ale také se dokáže vcítit do kůže páníčka a když nemá páníček čas tak nedotírá. Jsou hrdí a vznešení a byť se o nich tvrdí, že jsou tupí tak jsou naopak neuvěřitelně chytří a povely se učí rychle, jen je neradi předvádí na povel před cizími, když by se někdo chtěl pochlubit co pejsek umí tak většinou čumí a co jako chceš po mě? Barzojové pokud někoho mají opravdu rádi tak se většinou postaví na zadní, přední položí dotyčnému na ramena a nechají se drbat na krku - pokud jim to tedy není zakazováno. Při mazlení se o člověka opírají a pokládají si na něj hlavu a jsou to mazlové kouzelní  - výhodou je jejich výška kdy se člověk nemusí shybat. Tato výška je ale velmi nepraktická v kuchyni :-( 

Prostě čím víc jsem je poznávala tím víc mě fascinovali a tím víc jsem po nich toužila až jsem si nakonec pořídila Ňušinku, doma jsem byla kvůli tomu málem zabita, ale nyní je to mazel celé rodiny. Pokud si někdy v budoucnu budu pořizovat dalšího psa tak jedině barzoje.

Na jaře roku 2010 mi paní Voráčková sama nabídla, zdali bych nechtěla přenechat její chovatelskou stanici a neboť plánuji někdy v budoucnu potomky Ňuši a název její stanice, který koluje i v předcích mé Ňuši se mi moc líbí, souhlasila jsem. A tak se stalo, že jsem se stala chovatelkou.

 

I first met Borzoi in autumn in 2008 by Mrs. Voráčková´s home. (The truth is that I saw this type of dog when I was a little girl, but they didn´t catch my attention =o) At that time Mrs. Voráčková had puppies at home so we started to chat about these dogs. I decided to hepl her with the sale, we took some photos of lovely puppies and gave the advert to the Internet. I met Gaja and Audrey at the garden and I had the opportunity to see Ňuša before she was given back to her breeder Blanka who I bought Ňuša almost one year later from.

At first I did not deliver anything Borzoi. The more I discover the Borzoi, the more I loved Borzoi. I love the unique nature of borzois. In autumn 2009 I bought my first Borzoi - beautiful tricolor girl Czernuszka Von Snorlax. In the spring of 2010 Mrs. Voráčková offered herself, whether I wanted to leave her kennel. I agreed and I became the owner of the kennel with beautiful name  - From cherry blossom.

 

 

Marie Voráčková

JAK JSME K BARZOJŮM PŘIŠLI

 

Jednoho parného letního poledne asi před 20 lety jdu po hlavní třídě ve Veselí nad Lužnicí a vidím, jak si středem vozovky klidně a majestátně vykračuje něco nádherného a ušlechtilého co vypadá jako pes.


Přistoupím k tomu, dám očichat hřbet ruky a pomalu odvádím na chodník. To zvíře chci mít, moc se mi líbí. Ještě se rozhlédnu, zda ho někdo nehledá a potom ho ukradnu, sprostě a normálně ukradnu a dovedu ho domů. Dostane čistou vodu a rohlík. Hltavě pije a já z něho nemohu spustit oči. Všechno se mi na něm líbí, hlava, linie, oči, dloouhý čumáček a letargický výraz. Volám kamarádku. Ta ihned přijede a konstatuje, že je to BARZOJ. Tak takhle jsem poprvé viděla živého barzoje.


Posléze mě začne hryzat svědomí a já ještě týž den odevzdám krásnou barzojku svému pánovi. Nicméně stále na ni myslím a moc si přeju toto krásné zvíře mít. Pár dní nato vezu motorák do Tábora a cestou do dopravní kancelláře HO vidím. Jdu k NĚMU a ptám se jeho majitelky, zda si HO mohu pohladit. Po několika vyměněných větách se dovídám, že má doma na prodej štěně. Zajásám a doma ihned zpracovávám rodinu. Za tři dny si vezeme domů z Plané nad Lužnicí od paní Marie Veselé NAŠEHO PRVN ÍHO BARZOJE jménem Ural. Pak přibyli další. Všichni jen tak pro radost.


Moje první výstavní fenka je (byla) Judita Krylov. Nádherná, moudrá, milovaná. (Viz Juditka). Zakladatelkou chovné stanice z Višňového květu je Pallida Aglaja od Simony Razpotnik, která mi dala dva vrhy "A" a "B".


Z áčkového vrhu jsem si ponechala fenku Audrey Hepburn, po které mám vrh "C". Její sestra Aeshley O'Hara, která je ve vlastnictví Blanky J. Blizman je již dvojnásobnou matkou. Pallida Aglaja - Gaja dosáhla na výstavách několik významných titulů. Audrey Hepburn rovněž úspěšně absolvovala několik Mezinárodních výstav. Vzhledem k mému věku a prodělané zhoubné chorobě už další vrhy neplánuji.

Marie Voráčková

First time I saw Borzoi about 20 years ago, when I fell in love. I started to searched more information about borzois and soon I bought my first Borzoi Ural Majove CS. Unfortunately Ural lost and has found. Another my borzoi was Ariana Bohemia Astrid, Vostok Majove CS and my first show bitch Judita Krylov.

Judith was unfortunately shot by hunters. She had a fractured shoulder blade. Eventually I was forced her to sleep. With Judith I planned puppies, but unfortunately due to injuries already happened.

Another my girl was Aglaja Pallida alias Gaya, which gave me a beautiful daughter Audrey.

Over the years, many events took place in my personal life. The most important thing for me was the fight against cancer, when I overcame the disease, mainly thanks my two girls - Gaya and Audrey.